top of page
Writer's pictureMetoda 3IKT

1. dan - Postojna (25.3.2023.)


Učenici 2.b i 6.a su u subotu ujutro krenuli su na put u Sloveniju u sklopu Erasmus + projekta Krea(k)tivnost suvremenog učenja sa svojim učiteljicama Lianom Mur, Anamarijom Buzgo, Lenom Cvenić Lijić, školskom pedagoginjom Anom Vukojević i koordinatoricom projekta školskom knjižničarkom Irenom Bando.

Oko podneva stigli su u Postojnu, općinu u jugozapadnoj Sloveniji u kojoj se nalazi najveća jama na svijetu - Postojnska jama.


U blizini Postojnske jame nalazi se i Predjamski grad, koji su također posjetili. Podignut je u 12.st. na oštroj litici ispred jame po kojoj je dobio ime. U dvorcu ih je oduševila legenda o duhovima koji navodno žive tamo, kao i povezanost špilja i dvorca. Tamo su vidjeli srednjovjekovnu mučionicu, sudnicu, vitešku sobu, sobu s oružjem te tunele kojima je prolazio Erazmo Predjamski.



Poslije ručka krenuli su razgledavati Postojnsku jamu. Bili su 120 m ispod zemlje. Nakon vožnje vlakićem, krenuli su pješice razgledavati unutrašnjost špilje. Od vodiča Kevina saznali su vrlo zanimljive informacije o špilji, kao npr. razliku između stalaktita i stalagmita te da je za 1 centimetar dužine stalaktita potrebno 100 godina.

Također su dobili vrlo zanimljive informacije o najvećoj špiljskoj životinji, čovječjoj ribici. Naime, čovječja ribica endemska je vrsta koja živi samo na područjima Slovenije i Hrvatske, čiste je bijele boje te ima zakržljale oči.


Nakon duge šetnje špiljom, njihovom vodiču za zahvalu kao i ostalim turistima otpjevali su slovensku pjesmu „Moj očka ma konjička dva” te su dobili veliki pljesak od svih posjetitelja. Pjesmu su otpjevali u jednoj od poznatih dijelova špilje u tzv. „koncertnoj dvorani” u kojoj nastupaju vrlo poznati svjetski glazbenici i umjetnici. Tko zna, možda je ovo bio početak njihove duge svjetske turneje. Nakon izleta zaputili su se prema svojemu apartmanu u Bohinjsku Bistricu.





U vivariju su također imali priliku vidjeti zid s potpisima talijanskih vojnika koji su se skrivali u špilji, stari oko 200 godina, a koji su utisnuti krvlju i glinom.






20 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page